Smrk 1124

Tuż za Polską granicą, czeskie miasteczko - Nove Mesto pod Smrkem, oferuje nam całkiem ciekawy pagórek do spacerów - Smrk 1124 metry.

Dojazd

Lekko ponad godzinę i jest się na miejscu. Lwówek Śląski, dalej na Gryfów Śląski - za nim w prawo na 361 na Mirsk i w Orłowicach na 385 także w prawo, do granicy. Kilka kilometrów Czech i jest nasz Smrk!

Miasto

Jakieś 4 tysiące ludności mocno mieszanej, w piątkowe popołudnie - wieczór, cisza i spokój. Trochę turystów, jakieś dzieciaki. Na plus bezpłatna, bardzo zadbana toaleta w centrum :-)  Wyjście z rynku, ale można kawałek pod górkę podjechać na płatny parking - 8 zeta za dzień. Oznakowania w mieście, że tam parking - nie zauważyłem ;-)

Trasa

Na dwie godziny marszu, 7,5 km - jest asfalt jak i kamienie, po deszczu śliskie - widoki po drodze przysłonięte. Na szczycie darmowa wieża widokowa i miejsce gdzie można usiąść pod dachem - klimatyczny telefon alarmowy się tam znajduje. 

Blisko, tanio, spokojnie i nie tłoczno...

Kategorie: 

Komentarze

Latem, dla rowerzystów nazwa Smrk kojarzy się jednoznacznie z 80km tras zjazdowych Singltrek po polsku, o różnym stopniu trudności na zboczach tego wzgórza. Sam szczyt z wieżą widokową jest też połączony z siecią polskich szlaków w Górach Izerskich.
Zimą, dla narciarzy biegowych, zwłaszcza czeskich, krótkie lecz strome podejście (narty na plecach) na Smrk stanowi łącznik tras w rejonie schroniska Smedava z polskimi trasami, poczynając od szlaku Cietrzewia i noclegu w chatce Górzystów. Powrót najczęściej mostkiem na Izerce.

Dodaj komentarz

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
zapisując komentarz akceptujesz regulamin strony - wszelkie niecenzuralne słowa nie zostaną wyświetlone
Target Image