Trzeci Legnicki Marsz dla Życia

"Zwyciężamy Miłością" - te dwa słowa wskazywały cel ku jakiemu podążał w Niedzielę Palmową 17 kwietnia 2011r.- III Legnicka Marsz dla Życia. Organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej, świętujące w ten sposób XXVI Światowe Dni Młodzieży.

Przemarsz ulicami Legnicy miał za zadanie upowszechnienie wiedzy na temat Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, polegającej na codziennej modlitwie wstawienniczej - o ocalenie od śmierci dziecka zagrożonego aborcją (znanego jedynie Bogu).

Marsz wyruszył po godzinie czternastej - spod legnickiej katedry - w kierunku oddalonego o ok. 3km kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie odprawiono Eucharystię pod przewodnictwem bp legnickiego Stefana Cichego. Podczas nabożeństwa zostały złożone deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego. Ostatnim punktem programu był koncert: "Oratorium dla Życia" - prezentowano utwory muzyczne inspirowane Pismem Świętym i słowami Jana Pawła II. Na zakończenie całodniowej przygody biskupi: Stefan Cichy i Marek Mendyk - udzielili wszystkim wiernym błogosławieństwa, na bezpieczny powrót do domów. Liczba osób biorących udział w marszu: zapisanych na oficjalną listę 2502 - szacowana liczba wszystkich uczestników, około 3 tysiące.

Oczami uczestnika marszu

Przed oficjalną godziną rozpoczęcia marszu - czternastą, w rejon legnickiej Katedry przybywali wierni z całej diecezji, mieliśmy także gości z Wrocławia (Krucjata Młodych), Szczecina (Civitas Christiana), Krakowa i Augustowa. Aby oficjalnie uczestniczyć w marszu należało w specjalnie wyznaczonych "recepcjach" zaopatrzyć się w smycz i brelok - na którym widnieje jednoznaczne przesłanie: "Nie wstydzę się JEZUSA" - słowa te są zarazem hasłem akcji prowadzonej przez krucjatę młodych, której głównym celem jest: "opowiedzenie się za Jezusem i poprzez własną postawą nakłanianie innych do odważnego wyznania wiary"

O godzinie czternastej we wnętrzu Katedry, nastąpiło oficjalne rozpoczęcie marszu, Katarzyna Łasek prezes KSM Diecezji Legnickiej, przypomniała m.in. w jakim celu podążamy:

będzie to manifestacja naszego wyboru Życia, które jest chwałą Boga, pragniemy otoczyć troską życie najbardziej bezbronne - życie dzieci poczętych

Następnie bp Stefan Cichy dokonał obrzędu poświęcenia palm i skierował do nas kilka słów:

niech także dzisiejsza uroczystość - dzisiejsza Niedziela Palmowa, podkreślająca godność Chrystusa jako Króla - Króla miłości, będzie dla nas wezwaniem do tego, byśmy za tym Królem miłości szli - szli w Marszu dla Życia z hasłem: "Zwyciężamy Miłością". W tym duchu chcemy za chwilę ruszyć w procesji, za Krzyżem w którym jest nie tylko cierpienie - zbawienie, ale w którym jest także Miłość do Boga.

Około godziny 14.30 wyruszyliśmy barwnym pochodem we wspólnym marszu do odalonego o ok 3km kościoła Matki Bożej Królowej Polski - trasa przebiegała głównym ulicami miasta: NMP, Wrocławską, II Armii Wojska Polskiego, Al. Piłsudskiego, Marsa - z metą na Pl. Kard. Wyszyńskiego.

Pochodowi przewodziła młodzież - niosąca na swoich barkach Krzyż, który wyglądem nawiązywał do krzyża wieńczącego logo tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, za Krzyżem "podążała" ikona Matki Bożej z Guadalupe - patronki życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Obok niezliczonej ilości flag i transparentów informujących z jakich miejscowości uczestnicy marszy pochodzą, szczególną uwagę przykuwało prawie 200 metrowe płótno. Tak dużą powierzchnię zajął tekst encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae” - dzieło to zostało ręcznie wykonane przez młodzież ze Szczecina.

Po około godzinny spacerze, któremu towarzyszyły liczne śpiewy i bardzo ładna pogoda - szczęśliwe dotarliśmy do kościoła Matki Bożej Królowej Polski (trasa marszu była zabezpieczana przez odpowiednie służb publiczne). Świątynia pomieściła wszystkich uczestników - eucharystii przewodniczyli biskupi: Stefan Cichy i Marek Mendyk, wraz z 60 kapłanami. W homilii Stefan Cichy m.in przypomniał słowa Benedykta XVI z orędzia na XXVI Światowe Dni Młodzieży:

Papież na początku swego orędzia zwraca uwagę na to, że żyjemy w świecie w którym próbuje się wykluczyć Pana Boga i traktować wiarę jako sprawę czysto prywatną, żyjemy w świecie gdzie poniża się godnośc człowieka,dlatego papież apeluje do ludzi młodych wezwaniem: drodzy przyjaciele, zachęcam was do umacniania waszej wiary w Boga, Ojca naszego Pana Jezusa Chrystusa. Wy jesteście przyszłością społeczeństwa i Kościoła! Jak pisał apostoł Paweł do chrześcijan z Kolosów, korzenie, solidne fundamenty mają istotne znaczenie dla życia! Jest to szczególnie prawdziwe dzisiaj, kiedy wielu ludziom brakuje stałych punktów odniesienia, by móc budować swoje życie i ogarnia ich głęboka niepewność.

Na zakończenie Eucharystii dokonano uroczystego odczytania przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego:

Najświętsza Panno, Bogurodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci. Wiedziona pragnieniem niesienia pomocy nienarodzonym, postanawiam mocno i przyrzekam, że od dnia 17 kwietnia 2011 roku biorę w duchową adopcję jedno dziecko, którego imię jedynie Bogu jest wiadome, aby przez 9 miesięcy, każdego dnia, modlić się o uratowanie jego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.

Marsz miał także swój wymiar czysto materialny - w ramach pomocy matką, które samotnie wychowują swoje dzieci, od 8 marca prowadzono zbiórkę pieluch, ktore zostaną odpowiednio rozdysponowane. Podziękowaniem za ten dar serca, było wręczenie przez biskupa - przedstwicelom poszczególnych organizacji biorących udział w akcji - sadzonek dębów, które są: "symbolem cnoty męstwa i szlachetnej woli budowania w Ojczyźnie kultury życia opartej na Chrystusie". Akcja zbierania pieluch trwa do 26 maja - prowadzi ją KSM DL

Po zakończeniu Eucharystii nastąpiła kilkudziesięciominutowa przerwa przed kolejnym punktem programu -"Oratorium dla Życia" skomponowanym przez Huberta Kowalskiego, Pawła Bębenka i Leopolda Twardowskiego. W tym czasie można było skorzystać z symbolicznego poczęstunku (w postaci słodkiej bułki), a w podziemiach kościoła - w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II - zapoznać się z krótkim filmem, prezentującym tegoroczne rekolekcje wielkopostne w seminarium legnickim.

Godzinny koncert w wykonaniu ponad 200 osobowego chóry zakończył III Legnicki Mars dla Życia - biskupi legniccy udzielili wszystkim wiernym błogosławieństwa na szczęśliwy powrót do domów.

(wspomnienie i odtworzenie tekstu z 2011 roku:)

Komentarze

Organizatorom tegorocznego Marszu życzę aby pomaszerowali do władz Legnicy oraz miejscowej prokuratury i komendy policji z pytaniem dlaczego tolerują na terenie miasta domy publiczne. Tego samego życzę organizatorom w Bolesławcu. Inaczej Wasze flasz moby, oratoria i inne cudowności będą przejawem tylko pustej retoryki.

Dodaj komentarz

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
zapisując komentarz akceptujesz regulamin strony - wszelkie niecenzuralne słowa nie zostaną wyświetlone
Target Image