ALU - blog

Ludzie i ludziska

Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom,
A Prawdom kazać, by za progiem stały

Czy to była kula, synku

W trakcie tegorocznych uroczystych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, uczestnicy tradycyjnie zebrani pod Kotwicą byli świadkami uprawiania politykierstwa, padały haniebne słowa. Jak to było możliwe?. Warto o tym porozmawiać.

Presja ma sens

Pod koniec lipca ubiegłego roku Starostwo Powiatowe wydało kuriozalny komunikat, któremu poświęcony był tekst Czy to jeszcze Polska. Treść komunikatu:

Powyborczy powiat

Warto spojrzeć na ostatni werdykt wyborców w powiecie bolesławieckim przez pryzmat ogólnopolskich preferencji, by ocenić kondycję lokalnych ośrodków władzy czy Ratusz vs Starostwo.

Kindersztuba

Telewizyjna Debata kandydatów do urzędu Prezydenta RP kończyła się obrazem dżentelmenów w garniturach wychodzących zza swych pulpitów i żegnających się uściskiem dłoni. Tylko jeden z nich ze swego pierwszego miejsca skierował się prosto ku centrum, by w pierwszej kolejności pożegnać jedyną w tym towarzystwie kobietę. Czy jeszcze wiemy co znaczy określenie kindersztuba, co kryje się pod tym staromodnym zwrotem?.

Czy wstydzimy się swego miejsca na Ziemi?

Tak postawione pytanie wydaje się być prowokacją w sytuacji gdy lokalne media przepełnione są informacjami z powiatu bolesławieckiego, gdy wynik BKS Bobrzanie Bolesławiec ważniejszy jest od rozstrzygnięć w fazie finałowej Pucharu Polski, gdy zwycięstwo jednego gimnazjum nad innym zostało opisane na wielu portalach, które też systematycznie zajmują się fascynującymi tematami "Zaginął kot", "Motocykliście urwało nogę", "Samobójca na krzyżu", ważne że są to Nasze wydarzenia, lokalne.

Miasto walczy z hazardem

Trybunał Konstytucyjny uważa za stosowne podkreślić, że wolność prowadzenia działalności gospodarczej (...) nie ma charakteru absolutnego i może podlegać ograniczeniom (...)ograniczenia wprowadzone ustawą o grach hazardowych "są uzasadnione ważnym interesem publicznym". - Motywem było pilne wprowadzenie ochrony społeczeństwa, zwłaszcza osób młodych, oraz praworządności, czyli porządku i bezpieczeństwa publicznego przed negatywnymi skutkami hazardu oraz walka z tzw. szarą strefą w dziedzinie hazardu-

Uczcili Bohaterów

Kto pofatygował się pod Kotwicę czy MDK wie jak było, pozostali niech żałują. Na frekwencję, oprócz pogody, wpływ mógł mieć dostęp do informacji. Warto sprawdzić jak w bolesławieckim internecie potraktowany został Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, co jest też pewnym miernikiem podejścia decydentów samorządowo-medialnych do tego było nie było Święta Narodowego.

Z Bazyliki wprost do kasyna

Kolejny Rolls-Royce zatrzymał się przed czerwonym dywanem, dystyngowani mężczyźni i piękne kobiety w kreacjach wprost z Paryża znikają za drzwiami kasyna. Połączenie Las Vegas z Monte Carlo- czy to jest świetlana przyszłość w Bolesławcu?. Zobaczmy dzisiejsze realia.

Policja podczas wyborów

Materiały wyborcze są jak pociski z Kałasznikowa, seryjnie kierowane w znajdujących się w zasięgu ich rażenia, pozwalają zdobyć władzę i przy okazji pieniądze, jednak z chwilą zamknięcia lokali wyborczych stają się w jednej chwili niewiele wartą makulaturą. Dla zachowania wyborczego fair play, oprócz wzajemnej kontroli kontrkandydatów, niezbędne jest właściwe przygotowanie policji, odpowiedzialnej za przestrzeganie zapisów ustawy Kodeks Wyborczy.

Strony