Słowo na Niedzielę - Zwyczajnie trzeba

Apostołowie prosili Pana: Przymnóż nam wiary. Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna. Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: Pójdź i siądź do stołu? Czy nie powie mu raczej: Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił? Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać. (Łk 17,5-10)

Znacie takie matki, których dzieci, od rana po wieczór, ganiają nie wiadomo gdzie i nie wiadomo z kim? Znacie takich mężów, których żony niecierpliwie krążą na trasie drzwi – okno, tam i z powrotem, okno – drzwi? Znacie takie dzieci, co zawsze mają czas i dla których wszystko jest na „potem”? Znacie takie rodziny w kawałkach, gdzie nie ma ani „zrób”, ani „bądź”, ani „powiedz”?

Bo dla niektórych miłość jest tak luźna, gumowa, elastyczna. Wydaje się ciągłą propozycją, możliwością, zabawą. Taką „ciuciubabką”, „łapanką”, „chowanką”. Bo dla niektórych miłość składa się z samych „możesz”, „kiedyś” i „przecież mi wolno”. Bo dla niektórych miłość to takie puzzle w worku, którym nieudolnie potrząsają z nadzieją, że może się ułożą. Chyba jakoś to będzie.

A w miłości zawsze jest przecież jakieś słowo, które trzeba usłyszeć. Jakiś czas, który trzeba spędzić. Jakiś gest, który trzeba uczynić. Tak bez warunków … „może”, „jeśli” czy „kiedyś”. Bo z miłością, pewnie jest tak jak z wiarą. Jeśli się na nią decyduję, przyjdzie taki moment o którym mądrzy mówią „obowiązek”. Bo czy w wierze, czy w miłości, zawsze jest coś, co zwyczajnie trzeba wykonać.

o. Piotr Wiśniowski SP

Komentarze

Piotrze gratulacje, jestem pod wrażeniem jak zawsze.

Dodaj komentarz

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
zapisując komentarz akceptujesz regulamin strony - wszelkie niecenzuralne słowa nie zostaną wyświetlone
Target Image