Odsłonięcie obrazu kapłana – męczennika w Ocicach

W niedzielę 3 kwietnia w kościele parafialnym w Ocicach został odsłonięty obraz kandydata na ołtarze ks. Antoniego Dujlovicia. Uroczystości przewodniczył biskup Banja Luki w Bośni i Hercegowinie Franjo Komarica. To kolejny krok na drodze przygotowania procesu beatyfikacyjnego kapłana – męczennika.

„Oddał życie za swoje owce”

Ks. Antoni Dujlović to chorwacki ksiądz, proboszcz parafii w Gumjerze zamieszkałej wyłącznie przez Polaków. Dziś jedynym śladem po tej miejscowości jest cmentarz oraz krzyż, który w ubiegłym roku został tam postawiony i poświęcony w obecności sporej delegacji z powiatu bolesławieckiego. To właśnie na Ziemi Bolesławieckiej po II wojnie światowej znaleźli swój nowy dom reemigranci z byłej Jugosławii. Dawni mieszkańcy Gumjery osiedlili się głównie w Ocicach. Pamięć o młodym proboszczu, który został zamordowany 11 lipca 1943 roku, jest nadal żywa. Zaowocowała ona rozpoczęciem prac przygotowawczych do procesu beatyfikacyjnego. Ks. Dujlović został mianowany proboszczem w Gumjerze kilka miesięcy po święceniach, które przyjął w 1940 roku. Był to czas wojny. W okolicach działały oddziały nacjonalistycznych czetników i komunistycznych partyzantów. Choć, ze względu na istniejące zagrożenie, ks. Dujlović został zwolniony z obowiązków proboszczowskich przez swojego biskupa, nie opuścił parafii. „Dusz i owiec swoich nie opuszczę i chętnie dla nich ofiaruję młode moje życie” – napisał w jednym z ostatnich listów do przyjaciela. Za wierność Bogu, Kościołowi i za obronę moralności został w okrutny sposób zamordowany. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Gumjerze 13 lipca 1943 roku. Jak mówi mieszkanka Ocic Maria Klimas, Polacy powracający do ojczyzny zabrali ze sobą portrety swojego proboszcza oraz pamiątki z kościoła w Gumjerze – dzwon, ornaty oraz figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dziś są one wielkim skarbem kościoła parafialnego w Ocicach, przypominającym o wielkim szacunku i wdzięcznej pamięci o dawnym proboszczu.

Obraz męczennika

Kościół parafialny wzbogacił się o obraz ks. Antoniego, który został wykonany w związku z rozpoczęciem prac przygotowawczych do procesu beatyfikacyjnego. Namalowała go s. Felicyta Szewczyk, elżbietanka z Wrocławia. Uroczystego odsłonięcia dokonał biskup Banja Luki Franjo Komarica. To była już trzecia jego wizyta w tej świątyni. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy parafii oraz okolicznych miejscowości. Wielu z nich pamięta proboszcza z Gumjery. Młodsi znają go z opowiadań dziadków i rodziców. We Mszy św. udział wzięli również kapłani, wśród których był obecny proboszcz z Prnjavora. „Doświadczyliście wielkiej łaski, że w trudnych czasach wojny mieliście pośród was pasterza, młodego kapłana Antoniego. On nie tylko głosił słowa Ewangelii, ale wcielił je w życie. On, na wzór Jezusa, był dobrym pasterzem, który oddał swoje życie za owce” – powiedział podczas Eucharystii bp Komarica. Nawiązując do obchodzonego w tym dniu święta Miłosierdzia Bożego oraz Jubileuszu Miłosierdzia przypomniał – „To również szczególny rok modlitwy o beatyfikację waszego dawnego proboszcza. Wiem, że pamięć o nim nie słabnie, ale przechodzi z pokolenia na pokolenie. Wyrazem tego jest min. obraz, który odsłaniamy. Niech on będzie drogocenną pamiątką wzywającą do modlitwy, niech przypomina wam o kapłanie – męczenniku, świadku wiary”. Drugim znakiem przypominającym parafię w Gumjerze jest makieta kościoła (dziś już nieistniejącego), w którym modlili się Polacy wraz ze swoim proboszczem, którą wykonał Paweł Karaban. Uczestnicy uroczystości mają nadzieję, że doczekają się radosnego dnia beatyfikacji swojego proboszcza ks. Antoniego Dujlovicia.
Do tego tematu powrócimy wkrótce.

Relacja z tej uroczystości na stronie Radia Plus Legnica

(ks. Waldemar Wesołowski)

Kategorie: 

Komentarze

Z całym szacunkiem do ks.Dujlovicia...ale komu i na co obraz kapłana,który jeszcze nie wiadomo kiedy zostanie wyniesiony na ołtarze ( o ile w ogóle zostanie wyniesiony) za sumę bagatela 7 tysięcy złotych skoro w parafi jest jeszcze wiele ważniejszych rzeczy do zrobienia???? a chociażby malowanie,czy wymiana okien? czy ktoś pytał mieszkańców o zdanie w tej kwesti??? ŻENADA!!!

Ociczanko zawsze byłaś żenująca.

Dodaj komentarz

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
zapisując komentarz akceptujesz regulamin strony - wszelkie niecenzuralne słowa nie zostaną wyświetlone
Target Image