Spotkanie szkół katolickich w Jeleniej Górze

12 maja 2015 roku w Jeleniej Górze spotkali się uczniowie szkół katolickich z diecezji legnickiej. Swoim słowem, w czasie Mszy Świętej i prezentacji, towarzyszył im Biskup Zbigniew Kiernikowski. Druga część dnia to wysiłek umysłowy, fizyczny i syty poczęstunek na zakończenie.

Tak być dla siebie, aby być dla innych

Rozpoczęcie integracji odbyło się w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Uczniowie każdej ze szkół przedstawili stworzoną przez siebie krótką wizytówkę. Podkreślali, że szkoła katolicka nie jest nudna, wręcz przeciwnie - to pełna radości życia wspólnota, kierująca się tymi samymi wartościami. Biskup Zbigniew Kiernikowski zakończył spotkanie słowami:

- Cieszę się, że są szkoły katolickie, które towarzyszą młodym ludziom, aby się dokonywało przekraczanie – stawanie się bardziej, bycie dla innych. Każda z tych prezentacji miała w sobie apel ”zapraszamy”, ja do tego apelu się dołączam. Zapraszajcie, mówcie swoim znajomy, kolegom, że chodzicie do takiej szkoły, która jest prowadzona przez „czynnik” katolicki. Bo to na pewno jest dobra droga, dobra drabina, która nie jest oparta o „nie wiadomo co”, tylko prowadzi po szczeblach życia do właściwego celu. Idąc drogą otwartości na działanie Pana Boga, na jego słowo nie miniemy się z właściwym celem naszego życia. Żyjemy tylko jeden raz i warto troszczyć się o to, aby w tym życiu nie pomylić się, nie rozminąć się z sobą, z drugim człowiekiem i nie rozminąć się z Panem Bogiem.

Następnie w Bazylice Mniejszej Świętych Erazma i Pankracego odbyła się Msza Święta w intencji przybyłych gości. Koncelebrowali ją dyrektorzy szkół, a w kazaniu Biskup Legnicki zwrócił uwagę, iż jesteśmy stworzeni do radości - pomimo trosk, jakie nam towarzyszą:

- Gdy w życiu człowieka dzieją się ważne rzeczy, otwierające przed nim pewną perspektywę, projekty na życie, to człowiek się cieszy. Św. Pankracy, któremu dzisiaj oddajemy cześć, był młodym człowiekiem. Zamykano mu perspektywę życia przez prześladowania. On to pokonał, stając się jednym z uczestników wielkiego tłumu ludzi, którzy poszli za Chrystusem.

- Weselmy się i radujmy. Zdolność kochania, zdolność miłości, zdolność do tego, by być dla drugiego człowieka - życzę Wam byście jak najwięcej z tego korzystali, w swoim życiu śpiewali Alleluja – zbawienie, chwała, cześć, moc od Boga naszego!

W zdrowym ciele

Druga część dnia to słodki poczęstunek przy plebani i gry uliczne... Uczniowie każdej z placówek, wraz z przydzielonymi im miejscowym przewodnikiem, poznawali okoliczne zabytki, atrakcje - poprzez rozwiązywanie 10. zagadek. Aby wypełnić powierzone zadania, trzeba było wykazać się sprawnością umysłową, fizyczną i zdolnością współpracy w grupie.

Po tym wysiłku przyszedł czas na odpoczynek przy malowniczo położonej Parafii Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie mieści się siedziba organizatora tego wydarzenia - Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego, z ks. Dyrektorem Mariuszem Majewski, gospodarzem spotkania.

Kiełbaski, bigos, ciepła herbata, luźne rozmowy, dla chętnych gry i zabawy - zakończyły integracyjne spotkanie szkół katolickich z: Lubina - Salezjańskie Gimnazjum im. św. Dominika Savio, Legnicy - Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny i Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu, Bolesławca - Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego.

Było to drugie tego typu wydarzenie w naszej diecezji, kolejne za rok w Lubinie.

(wboleslawcu)

Dodaj komentarz

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
zapisując komentarz akceptujesz regulamin strony - wszelkie niecenzuralne słowa nie zostaną wyświetlone
Target Image