Ile gminy powiatu bolesławieckiego wydają na sport? Sprawdziliśmy oficjalne dane GUS o wydatkach w dziale 926 „Kultura fizyczna” za lata 2021–2025 i przeliczyliśmy je na jednego mieszkańca. Różnice są ogromne: w 2025 r. od 23 zł w gminie wiejskiej Bolesławiec do 717 zł w mieście Bolesławcu.
2025: kto ile wydał
| Gmina | Wydatki na sport w 2025 r. | Mieszkańcy | Na mieszkańca |
|---|---|---|---|
| Bolesławiec (miasto) | 26,28 mln zł | 36 642 | 717 zł |
| Osiecznica | 3,61 mln zł | 7 146 | 505 zł |
| Gromadka | 2,47 mln zł | 4 924 | 502 zł |
| Warta Bolesławiecka | 3,00 mln zł | 8 345 | 360 zł |
| Nowogrodziec | 1,68 mln zł | 14 415 | 116 zł |
| Bolesławiec (gm. wiejska) | 0,36 mln zł | 15 406 | 23 zł |
Pięć lat: inwestycje zmieniają obraz
Wydatki w dziale 926 obejmują utrzymanie obiektów sportowych, inwestycje i dotacje dla klubów. Dlatego jeden rok z dużą inwestycją potrafi kilkukrotnie podbić wynik gminy. Bardziej miarodajna jest średnia z pięciu lat.
| Gmina | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Średnio na mieszkańca |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bolesławiec (miasto) | 5,53 | 6,43 | 36,89 | 77,09 | 26,28 | 826 zł |
| Gromadka | 4,97 | 10,41 | 2,08 | 2,19 | 2,47 | 878 zł |
| Osiecznica | 2,12 | 2,00 | 1,81 | 3,60 | 3,61 | 363 zł |
| Nowogrodziec | 0,45 | 3,59 | 3,15 | 3,55 | 1,68 | 170 zł |
| Warta Bolesławiecka | 0,27 | 0,44 | 0,96 | 0,73 | 3,00 | 129 zł |
| Bolesławiec (gm. wiejska) | 0,29 | 0,27 | 0,48 | 0,50 | 0,36 | 25 zł |
Kwoty w tabeli podajemy w mln zł.
Co z tego wynika
- Miasto Bolesławiec w latach 2023–2024 wydało na sport łącznie ok. 114 mln zł, kilkanaście razy więcej niż rok czy dwa wcześniej.
- Gromadka, najmniejsza gmina powiatu, w przeliczeniu na mieszkańca wydaje na sport najwięcej, średnio 878 zł rocznie.
- Gmina wiejska Bolesławiec, druga pod względem liczby mieszkańców, wydaje najmniej: średnio 25 zł na osobę rocznie, łącznie 1,9 mln zł przez pięć lat.
- W Warcie Bolesławieckiej wydatki w 2025 r. wzrosły czterokrotnie w porównaniu z 2024 r.
W kolejnych tekstach z cyklu „Pieniądze na sport” sprawdzimy, na co konkretnie poszły te pieniądze: które inwestycje, ile dla klubów i ile na utrzymanie obiektów.







